Maluszek jest już na świecie? A może dopiero przygotowujesz się to tego ważnego dnia, jakim jest poród? Niezależnie od tego, na którym etapie jesteś, z całą pewnością w Twoim życiu zaszło już dużo zmian. Wiele z nich wydarzy się także w ciele po narodzinach dziecka. Po porodzie organizm kobiety stopniowo wraca do stanu sprzed ciąży, co wiąże się z ponownym miesiączkowaniem. Dowiedz się, czy menstruacja jest taka sama, czy jednak inna.
Krwawienie, które pojawia się tuż po porodzie, to nie jest miesiączka, a efekt połogu. Jest to czas intensywnej regeneracji organizmu po nadludzkim wysiłku, jakim było wydanie na świat dziecka. W tym czasie macica oczyszcza się z resztek krwi, śluzu, nabłonka, które pozostały po porodzie i stopniowa powraca do swojej przedciążowej postaci. Krew wraz ze strzępkami błony śluzowej nazywa się odchodami połogowymi.
Połóg może trwać od 6 do nawet 8 tygodni. Występuje zarówno u kobiet, które rodziły naturalnie, jak i poprzez cesarskie cięcie. Przyjmuje się jednak, że u kobiet po operacji ten czas może być nieco krótszy.
W okresie połogu bardzo ważne jest dbanie o higienę miejsc intymnych. Najlepiej jest podmywać się po każdym skorzystaniu z toalety. Dużym ułatwieniem wtedy jest bidet, ale jeśli nie masz do niego dostępu, możesz skorzystać także np. z butelki z dziubkiem.
Oprócz tego trzeba dobrać odpowiednie środki higieniczne. Na początku klasyczne podpaski mogą okazać się niewystarczające. Do tego mogą nie przepuszczać powietrza, przez co gojenie się okolic intymnych będzie utrudnione. Lepiej używać specjalnych podkładów poporodowych dla mam z oferty Bella.
Lekarze i położne nie zalecają w tym czasie stosowania tamponów. Po porodzie szyjka macicy jest jeszcze otwarta. Wprowadzenie akcesorium do pochwy mogłoby doprowadzić do przeniesienia w głąb dróg rodnych bakterii. To może doprowadzić do rozwoju poważnych infekcji.
Nie istnieje jeden ustalony wzór, dzięki któremu można wyliczyć, kiedy nastąpi miesiączka po ciąży. Jest to uzależnione od bardzo wielu czynników, w tym np. sposobu karmienia dziecka.
Przyjmuje się, że mamy, które karmią piersią, mogą spodziewać się okresu po upływie około 4-8 tygodni od zakończenia podawania dziecku piersi. Zatem ich pierwsza miesiączka może pojawić się nawet po 2 latach od porodu! Oczywiście, nie jest to regułą.
Zdarzają się kobiety, które pomimo karmienia piersią zaczynają ponownie miesiączkować w drugim miesiącu po porodzie, czyli tak jak mamy, które karmią swoje pociechy mlekiem modyfikowanym.
Jednocześnie warto pamiętać, że w czasie laktacji cykle miesiączkowe mogą być nieregularne. Dlatego nie należy panikować, jeśli w kolejnym miesiącu okres się nie pojawi. Jednak warto nosić przy sobie środki higieniczne na nagły powrót miesiączki.
Wiele kobiet zastanawia się, jak będą wyglądały ich miesiączki po porodzie. Tutaj także nie ma reguły. Przebieg miesiączki może nie ulec zmianie. U wielu kobiet pierwszy okres po połogu wygląda tak samo jak przed nim. Dolegliwości i czas jego trwania są identyczne jak wcześniej.
Zdarza się jednak, że:
Pamiętaj, że miesiączkowanie po porodzie może przebiegać inaczej u każdej kobiety. Dlatego nie kieruj się tym, co opowiadają np. koleżanki – u Ciebie może być zupełnie inaczej.
Warto jednak być przygotowanym na wszystkie okoliczności i np. nosić przy sobie podpaski. Okres po porodzie może Cię zaskoczyć w najmniej spodziewanym momencie!
Wiele mam zastanawia się, czy metoda rodzenia wpływa na to, jak przebiegają miesiączki po porodzie. Jednak nie ma opracowań, które wskazywałyby na jakiekolwiek różnice w intensywności czy długości trwania krwawienia pomiędzy okresem po wydaniu dziecka na świat drogami rodnymi a przez cięcie cesarskie.
Karmienie piersią to świetny sposób na to, żeby pobudzić macicę po porodzie do kurczenia się. Podczas gdy dziecko ssie pierś, przysadka mózgowa produkuje prolaktynę. Jest to hormon, który odpowiada przede wszystkim za produkcję mleka. Oprócz tego wpływa na funkcjonowanie układu rozrodczego. Duże stężenie prolaktyny powoduje:
Zatem częste karmienie piersią może przyczyniać się do utrzymania wysokiego poziomu tego hormonu we krwi, a tym samym odpowiadać za brak miesiączki po porodzie.
Jednocześnie warto pamiętać, że brak okresu spowodowany podawaniem piersi dziecku nie oznacza, że nie można zajść w kolejną ciążę. Już nawet kilka tygodni po porodzie w jajnikach mogą zacząć dojrzewać komórki jajowe i niespodziewanie pęknąć, zanim w ogóle pojawi się pierwsza miesiączka.
Chcesz szybko zajść w kolejną ciążę i czekasz z niecierpliwością na pierwszą miesiączkę po porodzie? Pamiętaj – okres nie musi oznaczać, że doszło do owulacji. Jednocześnie brak krwawienia nie jest potwierdzeniem, że w jajniku nie pękł pęcherzyk Graafa.
Jeżeli zależy Ci na tym, aby ponownie zajść w ciążę niedługo po okresie połogu czyli około 6 tygodniach, udaj się na wizytę po porodową do ginekologa i sprawdź, czy wszystko jest w porządku. Podczas USG specjalista może także sprawdzić:
Po badaniu będziesz mieć pewność, czy możesz rozpocząć starania o kolejną pociechę, czy też trzeba z tym poczekać.
Pierwszą wizytę u ginekologa po porodzie należy odbyć po zakończeniu połogu. Podczas niej specjalista oceni, czy macica odpowiednio się skurczyła, czy nie pozostały w niej żadne odchody połogowe oraz czy rana np. po cesarce lub nacięciu prawidłowo się zagoiła.
Natomiast wizyta po pierwszej miesiączce nie jest konieczna – pod warunkiem że wszystko odbyło się prawidłowo. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, koniecznie zgłoś się do ginekologa.
Nie bój się pytać. O tym, jak wygląda Twój cykl po porodzie, warto porozmawiać z ginekologiem czy położną. Pamiętaj, że każdy organizm jest inny. Zatem tak samo jak każda ciąża i czas połogu, tak również pierwsza miesiączka również może przebiegać inaczej niż u Twoich koleżanek.
Na opakowaniach produktów, takich jak podpaski, wkładki higieniczne, tampony możecie zauważyć oznakowanie:
Ma ono w jasny sposób wskazywać, gdzie powinny trafiać zużyte wyroby higieniczne oraz obrazować jakie konsekwencje niesie ze sobą ich nieprawidłowa utylizacja.
Dzięki odpowiedniej segregacji przyczyniamy się do zmniejszenia ilości odpadów produktów higienicznych wyrzucanych do toalet i w konsekwencji trafiających do mórz i oceanów.
dowiedz się więcej