Uderzenia gorąca, zimne poty, bezsenność, rozdrażnienie: każda kobieta inaczej przechodzi przez okres przekwitania. Ten etap najczęściej rozpoczyna się pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. Kiedy dokładnie nastąpi menopauza? Niestety tego nie można przewidzieć. Duże znaczenie ma styl życia, a także geny. Jeżeli u matki bardzo szybko ustało krwawienie, bardzo prawdopodobne, że u jej córki będzie podobnie.
Na kilka lat przed ostatnią miesiączką, czyli przed menopauzą, cykle kobiety mogą być bardzo nieregularne. Często obserwuje się skrócenie długości cyklu, ale niekiedy między miesiączkami może upłynąć nawet 60 dni. Zmienia się także intensywność krwawienia. Okres może być bardziej intensywny w jednym cyklu, a w drugim przypominać plamienie. Pojawiają się cykle bezowulacyjne. Przyczyną nieregularności są zmiany hormonalne: zmniejszenie poziomu estrogenów i progesteronu.
Estrogeny działają nie tylko na układ rozrodczy kobiety. Mają także wpływ na dolny odcinek układu moczowego. Menopauza bardzo często wiąże się z pojawieniem wysiłkowego nietrzymania moczu. Inkontynencja dla wielu kobiet jest wstydliwym problemem, jednak zawsze warto porozmawiać na ten temat z lekarzem i wybrać najlepszy sposób leczenia. Ważne jest zapewnienie poczucia komfortu i odpowiedniego poziomu higieny. W przypadku inkontynencji, zamiast podpasek lepiej użyć specjalnych wkładek urologicznych (Bella Control Discreet). Znacznie lepiej chłoną mocz, neutralizują nieprzyjemny zapach i co najważniejsze, są bardzo dyskretne, nie odznaczają się pod ubraniem.
Początek klimakterium nie oznacza definitywnego końca płodności. W tym czasie nie wszystkie cykle kobiety są bezowulacyjne i nadal możliwe jest zajście w ciążę. Jeżeli kobieta nie planuje już ciąży, zaleca się stosowanie antykoncepcji.
Na opakowaniach produktów, takich jak podpaski, wkładki higieniczne, tampony możecie zauważyć oznakowanie:
Ma ono w jasny sposób wskazywać, gdzie powinny trafiać zużyte wyroby higieniczne oraz obrazować jakie konsekwencje niesie ze sobą ich nieprawidłowa utylizacja.
Dzięki odpowiedniej segregacji przyczyniamy się do zmniejszenia ilości odpadów produktów higienicznych wyrzucanych do toalet i w konsekwencji trafiających do mórz i oceanów.
dowiedz się więcej