miesiączka

Kobiece sprawy

Menopauza – dlaczego występuje i jakie są objawy

Menopauza to profesjonalna nazwa ostatniej menstruacji w życiu kobiety. Menopauzę poprzedza klimakterium (in. przekwitanie), gdy przysadka mózgowa zwalnia tempo, jajniki nie uwalniają komórek jajowych i kobieta nie może zajść w ciążę. W okres menopauzy kobiety wchodzę między 45 a 55 rokiem życia. Klimakterium, czyli okres okołomenopauzalny, to czas kiedy stopniowo zmienia się wydzielanie estrogenów przez jajniki, zaczyna się kilka lat przed menopauzą.

Menopauza to profesjonalna nazwa ostatniej menstruacji w życiu kobiety. Menopauzę poprzedza klimakterium (in. przekwitanie), gdy przysadka mózgowa zwalnia tempo, jajniki nie uwalniają komórek jajowych i kobieta nie może zajść w ciążę. W okres menopauzy kobiety wchodzę między 45 a 55 rokiem życia. Klimakterium, czyli okres okołomenopauzalny, to czas kiedy stopniowo zmienia się wydzielanie estrogenów przez jajniki, zaczyna się kilka lat przed menopauzą. Premenopauza zaczyna się z reguły ok 5 do 10 lat przed menopauzą i świadczy o początku końca płodności.

Do głównych objawów okresu premenopauzalnego należą nieregularne miesiączki, ale mogą być bardziej obfite, gdyż pod wpływem niedoborów hormonalnych oraz pojawiania się cykli bezowulacyjnych, błona śluzowa macicy robi się grubsza. Niski poziom estrogenów jest też odpowiedzialny za napady gorąca i zimna, zakłóca on bowiem ośrodek termoregulacji. Spadek tego hormonu może też powodować bezsenność, rozdrażnienie oraz być przyczyną spadku koncentracji i kłopotów z pamięcią. Spada także poziom testosteronu odpowiedzialnego za libido, a idzie zatem brak ochoty na seks, co może być szczególnie uciążliwe dla partnera. Ratunkiem może okazać się terapia hormonalna. W zależności od stopnia zaawansowanie menopauzy i zaleceń lekarza stosuje się jedną z metod przyjmowania hormonów, czyli estrogenu i progestagenu w różnej konfiguracji.

poznaj produkty Bella

aplikacje dla kobiet

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies Rozumiem

Witaj ponownie! Zaloguj się

Zaloguj się do Bella Woman, przeczytaj magazyn online, obejrzyj najnowsze filmy i sprawdź co nowego w energetycznym Świecie Bella!

Jeśli nie masz jeszcze konta - załóż je tutaj

Zaloguj
Przypomnienie hasła