Zwolnienie z ćwiczeń wychowania fizycznego w czasie miesiączki? Rezygnacja z wyjścia na siłownię? Odpuszczenie weekendowego basenu? Dla wielu z nas to dość oczywista decyzja, gdyż trudno nam wykrzesać z siebie energię lub pokonać dolegliwości. Tymczasem ćwiczenia podczas okresu mogą pomóc. Co warto wiedzieć na temat zależności: wysiłek fizyczny a okres? Sprawdź poniżej.
Główną zasadą jest w tym przypadku brak odgórnych zasad. Każda z nas w czasie miesiączki funkcjonuje inaczej i jest to całkowicie normalne. Niektóre kobiety, zwłaszcza w pierwszych dniach cyklu, czują się po prostu źle, inne zaś roznosi energia. Warto zatem przede wszystkim słuchać swojego ciała – to ono da odpowiedź, czy można ćwiczyć podczas okresu, która aktywność poprawia samopoczucie, a która zamienia się w walkę z samą sobą.
Oznacza to, że trening podczas okresu jest nie tylko możliwy, ale czasem wręcz wskazany. Jeśli tylko czujesz się dobrze, nie towarzyszą Ci silne dolegliwości bólowe i obfite krwawienie, możesz ćwiczyć – bez względu na to, jaką dyscyplinę uprawiasz. Możesz też, gdy odczuwasz taką potrzebę, lekko zmodyfikować plan, przesuwając w czasie intensywne zadania wytrzymałościowe czy szybkościowe, a podczas miesiączki skupiać się na utrzymaniu formy.
Zastanówmy się teraz, czy ćwiczenia mają wpływ na okres? Niezależnie od indywidualnego podejścia koniecznie musimy zaznaczyć, że przeważnie aktywność fizyczna łagodzi dolegliwości i poprawia nastrój, wzmagając produkcję endorfin. Poprzez ruch dotleniasz organizm i wspierasz wydolność narządów wewnętrznych.
Możemy także wskazać rodzaje ćwiczeń, które zwykle przynoszą ulgę w bólu, gdyż rozluźniają mięśnie. Które z nich są szczególnie polecane? To między innymi:
To tylko kilka naszych propozycji. Oczywiście, duże znaczenie ma to, jaka forma aktywności sprawia Ci przyjemność. Obserwuj również swoje ciało. Jeśli czujesz, że się przeciążasz, ćwiczenia sprawiają ból lub nasilają krwawienie, zrezygnuj z nich i poszukaj innej formy.
Czy po ćwiczeniach powinnaś regenerować się inaczej niż zwykle? To zależy od tego, jaki nastrój ci towarzyszy. Jeśli to tylko zwykłe zmęczenie, wystarczy odpowiednie nawodnienie organizmu, zdrowy posiłek i wszystko, co zwykle przywraca Ci siły. Jeżeli jednak trening okazał się bardziej intensywny, możesz dodatkowo wykonać rolowanie mięśni czy masaż.
Jak widać, głównym kryterium w ustaleniu, czy podczas okresu można uprawiać sport, jest indywidualne podejście. Nie zmienia ono jednak faktu, że wiele kobiet miewa wątpliwości odnośnie do konkretnych ćwiczeń. Rozwiejmy je zatem.
Tak, pamiętaj jedynie, aby nie forsować organizmu nadmiernie. Jeśli okazuje się, że ćwiczenia siłowe sprawiają Ci trudność, zawsze możesz skorzystać z dostępnego sprzętu cardio i skupić się na bieżni czy rowerku.
Jeśli ogólnie czujesz się dobrze, nie odczuwasz silnego bólu brzucha i nie krwawisz mocno, nie ma ku temu przeciwwskazań. Z powodzeniem możesz zaangażować się w popularne brzuszki czy nożyce w leżeniu na plecach.
Możesz: biegać, spacerować i skakać ;) Każda aktywność, która sprawia Ci przyjemność, będzie dobrym pomysłem.
Tak, jeśli masz na to ochotę. Pamiętaj tylko, że korzystanie z basenu podczas miesiączki może zwiększać ryzyko występowania infekcji, dlatego warto przykładać większą niż zazwyczaj uwagę do higieny osobistej.
Na opakowaniach produktów, takich jak podpaski, wkładki higieniczne, tampony możecie zauważyć oznakowanie:
Ma ono w jasny sposób wskazywać, gdzie powinny trafiać zużyte wyroby higieniczne oraz obrazować jakie konsekwencje niesie ze sobą ich nieprawidłowa utylizacja.
Dzięki odpowiedniej segregacji przyczyniamy się do zmniejszenia ilości odpadów produktów higienicznych wyrzucanych do toalet i w konsekwencji trafiających do mórz i oceanów.
dowiedz się więcej