miesiączka

Kobiece sprawy

Cykl miesiączkowy. Faza folikularna i faza lutealna

Początek fazy folikularnej jest zbieżny z pierwszym dniem miesiączki. Faza ta charakteryzuje się obniżonym poziomem hormonów: progesteronu i estrogenu, trwa około 14 dni i kończy się w momencie rozpoczęcia owulacji. W początkowych dniach fazy folikularnej wyściółka macicy jest najcieńsza w całym cyklu i stopniowo się pogrubia, aby być gotową na przyjęcie potencjalnej ciąży.

Początek fazy folikularnej jest zbieżny z pierwszym dniem miesiączki. Faza ta charakteryzuje się obniżonym poziomem hormonów: progesteronu i estrogenu, trwa około 14 dni i kończy się w momencie rozpoczęcia owulacji. W początkowych dniach fazy folikularnej wyściółka macicy jest najcieńsza w całym cyklu i stopniowo się pogrubia, aby być gotową na przyjęcie potencjalnej ciąży. Po fazie folikularnej następuje faza lutealna. Jej początek przypada na pierwszy dzień owulacji i trwa do pierwszego dnia miesiączki. W tej fazie wzrasta poziom hormonów estrogenu i progesteronu, a wyściółka macicy zmienia się będąc gotowa na przyjęcie embrionu. Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia macica złuszcza się, a to prowadzi do pojawienia się menstruacji.

W trakcie fazy folikularnej w organizmie kobiety dochodzi do dojrzewania od 5 do 7 pęcherzyków Graffa w jednym lub obydwu jajnikach. Ich wzrost stymuluje tzw. hormon folikulotropowy. Pęcherzyki stają się coraz większe i zaczynają produkować hormon – estrogen, który trafia do układu krwionośnego i do przysadki mózgowej powodując zmniejszenie wydzielania hormonu folikulotropowego. W ostatniej fazie dojrzałości pęcherzyków jeden lub dwa przyjmują funkcję dominującą i wydzielają jeszcze więcej estrogenu do krwioobiegu i zaczyna pobudzać produkcje hormonu folikutropowego, a następnie przysadka gwałtownie obniża produkcję tego hormonu. W tym momencie dominujący pęcherzyk pęka, a komórka jajowa wydostaje się z jajnika.

Następuje faza lutealna, której pierwszym dniem jest początek owulacji. Owulację można rozpoznać dzięki podwyższonej temperatury ciała, dolegliwością bólowym, które towarzyszą części kobiet, charakterystycznemu śluzowi. W trakcie owulacji możemy też czuć się bardziej atrakcyjne dla partnera i być bardziej zadowolone ze swojego wyglądu. W trakcie tej fazy następuje podwyższenie hormonu luteinizującego, który można wykryć za pomocą testu owulacyjnego.

poznaj produkty Bella

aplikacje dla kobiet

Nasza strona używa plików Cookies w celu zapewniania wygody korzystania z serwisu oraz w celach statystycznych. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na politykę cookies Rozumiem

Witaj ponownie! Zaloguj się

Zaloguj się do Bella Woman, przeczytaj magazyn online, obejrzyj najnowsze filmy i sprawdź co nowego w energetycznym Świecie Bella!

Jeśli nie masz jeszcze konta - załóż je tutaj

Zaloguj
Przypomnienie hasła