Aby czuć się dobrze w czasie okresu, należy zadbać o higienę intymną. Oczywiście, jest ona ważna jak każdego innego dnia, w czasie miesiączki jednak pojawiają się dodatkowe wątpliwości – i to u kobiet w różnym wieku. Dziewczynki, które dopiero niedawno dostały pierwszy okres, zastanawiają się, co ile zmieniać podpaski w szkole i ile podpasek na okres zużyją. Starsze kobiety zastanawiają się, jak dbać o higienę na basenie oraz po jakim czasie występują objawy TSS? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Podpaskę należy wymieniać przeciętnie co 4–6 godzin. To rekomendacja, dzięki której unikniesz nieprzyjemnych zapachów, infekcji i podrażnień skóry. Pamiętaj natomiast, że to orientacyjny czas, a odpowiedź na pytanie, co ile trzeba zmieniać podpaskę, jest indywidualna. Jeśli masz obfitszy okres, prawdopodobnie będzie to częściej.
Jeśli niepokoisz się, co ile zmieniać podpaski w szkole, śpieszymy z odpowiedzią: podany wyżej czas będzie odpowiedni dla Ciebie. Jeśli miesiączkujesz od niedawna, okres może być mniej obfity. Nie warto jednak odwlekać zmiany podpaski w nieskończoność. Nie kieruj się tylko tym, „ile wytrzymuje podpaska”. Dlaczego? Czym grozi niezmienianie podpasek?
Nieprzyjemny zapach to tylko jedna z konsekwencji. Inne skutki to:
Dodatkowo zbyt długo noszona podpaska traci swoją skuteczność, co może prowadzić do wycieków i wrażenia braku świeżości.
Skoro wiesz już, co ile powinno się zmieniać podpaskę, poznaj odpowiedzi na inne często zadawane pytania.
Zwykle kobiety zużywają od 10 do 15 podpasek w czasie całej miesiączki. Jeśli masz obfitszy okres, możesz potrzebować ich więcej, natomiast w przypadku mniej intensywnego krwawienia liczba ta będzie mniejsza.
Jeśli masz bardzo obfity okres, stosowanie 7 podpasek dziennie może być normalne. Bardzo intensywne krwawienie może natomiast wymagać konsultacji z ginekologiem.
Aby zyskać pełen komfort w nocy i uniknąć zaplamienia pościeli, wybieraj przedłużone podpaski o większej chłonności, stworzone specjalnie z myślą o kilkugodzinnym wypoczynku. Dzięki temu możesz spać w podpasce do rana, bez konieczności jej zmiany. Jeśli potrzebujesz dodatkowej ochrony, możesz wykorzystać – razem z podpaską lub zamiast niej – majtki menstruacyjne.
Tampon, podobnie jak podpaskę, należy wymieniać co 4–8 godzin. Nie powinno się go nosić dłużej niż 8 godzin, ponieważ długotrwałe pozostawienie tamponu w ciele stwarza ryzyko rozwoju bakterii i może prowadzić do wstrząsu toksycznego (TSS). Przy mniejszym krwawieniu tampon może wytrzymać dłużej, natomiast przy obfitym okresie konieczna jest jego częstsza wymiana.
Ile tamponów w ciągu dnia będziesz zużywać? Na podstawie powyższych informacji można obliczyć, że będą to przynajmniej 4 tampony. Dla własnego komfortu i bezpieczeństwa możesz używać ich więcej.
Stosowanie tamponów także może wiązać się z wieloma wątpliwościami. Odpowiadamy na Wasze pytania.
Nie ma potrzeby wymiany tamponu po każdej wizycie w toalecie. Możesz jednak to zrobić, jeśli odczuwasz dyskomfort. Pamiętaj, by zawsze myć ręce przed i po wymianie tamponu, co zapewnia higienę i zapobiega przenoszeniu bakterii.
Jak wspomnieliśmy, tamponu nie powinno się nosić dłużej niż 8 godzin, najlepiej zmieniać go jednak co 4–6 godzin.
Jeśli tampon pozostanie w ciele przez zbyt długi czas, może dojść do rozwoju wstrząsu toksycznego (TSS) – rzadkiej, ale bardzo niebezpiecznej infekcji bakteryjnej. Objawy TSS to wysoka gorączka, bóle mięśni, zawroty głowy.
Objawy wstrząsu toksycznego pojawiają się po ok. 2–3 dniach od pozostawienia tamponu w ciele. TSS zdarza się rzadko, ale skutki mogą być poważne, dlatego nie należy lekceważyć zaleceń dotyczących higieny menstruacyjnej.
Tampon trzeba zmieniać co najmniej 2 razy – tuż przed wejściem do basenu, a także zaraz po wyjściu z basenu, czyli zakończeniu pływania.
Zarówno podpaskę, jak i tampon należy zmieniać regularnie, dostosowując częstotliwość zmiany do obfitości menstruacji i intensywności dnia. Regularna zmiana produktów higienicznych zapewnia komfort, świeżość oraz minimalizuje ryzyko infekcji i podrażnień. Pamiętaj, że dbając o higienę intymną, dbasz również o swoje zdrowie, więc nie bagatelizuj tych kwestii i dostosuj częstotliwość zmiany podpasek i tamponów do własnych potrzeb.
Na opakowaniach produktów, takich jak podpaski, wkładki higieniczne, tampony możecie zauważyć oznakowanie:
Ma ono w jasny sposób wskazywać, gdzie powinny trafiać zużyte wyroby higieniczne oraz obrazować jakie konsekwencje niesie ze sobą ich nieprawidłowa utylizacja.
Dzięki odpowiedniej segregacji przyczyniamy się do zmniejszenia ilości odpadów produktów higienicznych wyrzucanych do toalet i w konsekwencji trafiających do mórz i oceanów.
dowiedz się więcej