Najczęściej przyjmuje się, że miesiączka trwa od 3 do 5 dni. Zarówno krótszy, jak i dłuższy okres wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem. Za długi albo za krótki okres może świadczyć na przykład o problemach hormonalnych, dlatego nie warto zwlekać z wizytą u specjalisty.
Cykl miesiączkowy kobiety może trwać od 21 do 35 dni. Dlatego regularne miesiączkowanie np. co 23 dni nie powinno Cię zaniepokoić. Powinnaś udać się do ginekologa, gdy Twoje cykle stały się nieregularne.
Jeśli na co dzień jesteś aktywna, nie rezygnuj z dotychczasowych aktywności. Ruch i ćwiczenia wpływają pozytywnie na organizm, a w czasie „tych dni” mogą łagodzić bolesne skurcze brzucha, w konsekwencji poprawiając samopoczucie. Szczególnie polecane w tym czasie są: pływanie, jazda na rowerze, gimnastyka (z naciskiem na ćwiczenia rozciągające), marsze. Tylko intensywne ćwiczenia fizyczne (w tym siłowe) mogą nasilić krwawienia.
Jeśli oboje z partnerem macie na to ochotę, to nie ma żadnych zdrowotnych przeciwwskazań. Pamiętaj jednak, że w czasie miesiączki nietrudno o infekcję, gdyż krew menstruacyjna jest świetną pożywką dla bakterii.
Odczuwanie bólu, także tego związanego z okresem jest bardzo indywidualną sprawą. Co może pomóc? Przy lekkich dolegliwościach można stosować leki przeciwbólowe lub rozkurczowe, dostępne bez recepty. Warto także wypróbować delikatne ćwiczenia fizyczne, które rozluźniają napięte mięśnie i ciepłe okłady. O silnym bólu, uniemożliwiającym normalne funkcjonowanie, warto porozmawiać z lekarzem.
Na opakowaniach produktów, takich jak podpaski, wkładki higieniczne, tampony możecie zauważyć oznakowanie:
Ma ono w jasny sposób wskazywać, gdzie powinny trafiać zużyte wyroby higieniczne oraz obrazować jakie konsekwencje niesie ze sobą ich nieprawidłowa utylizacja.
Dzięki odpowiedniej segregacji przyczyniamy się do zmniejszenia ilości odpadów produktów higienicznych wyrzucanych do toalet i w konsekwencji trafiających do mórz i oceanów.
dowiedz się więcej